Már ilyen is létezik bizony: "Gazemberség érdemérem". Azok kapják, akik az ukrajnai háborúban különösen nagy gazemberségeket követnek el, leginkább civilek és védtelenek ellen. Alapja egy aktus: Vlagyimir Putyin április 19-én kitüntette és előléptette az Azatbek Omurbekov alezredes vezette 64-es számú különleges motorizált lövészdandár tagjait, akik 2022 márciusában a Kijevhez közeli, 36 ezer lakosú, Bucsa városban meggyilkoltak 412 helyi civil lakost. Ez az eset lett Ukrajna Katyini mészárlása, mely bevonult a történelembe, miként a sztálini egységek vérengzése az említett Katyinban 1940 tavaszán, vagy mint a szerbek tömeggyilkossága Srebrenicában 1995 nyarán.
A kép forrása: tribuneindia.com
A bucsai mészárlás híre az egész világon elterjedt, a CNN, a BBC, az AFP és az Al Jazeera újságírói is látták a holtesteket (azokról képeket készítettek), miként több nemzetközileg elismert diplomata is ellátogatott a helyszínre (például a Európai Bizottság elnöke és az ENSZ főtitkára is). Nem, nem hamisítványok a holttestek, nem bábuk, vagy olyan élő emberek akik eljátsszák a holtat és nem fotosoppolt trükk-felvételek. Ezeket az embereket valóban lemészárolték (köztük nőket és gyerekeket is). Többeket előtte megkínoztak, egyes nőket megerőszakoltak, akadtak, akik fejlövés végzett, másokat agyonvertek vagy elgázoltak. Sok holtestet megpróbáltak elégetni vagy elásni. A meghaltak egy részét az utcákon, másik részüket pincékben vagy a házakban találták meg. A felismerhető állapotú holttestek többségének össze volt kötve a keze és a lába.
A hátborzongató az egészben nem az, hogy orosz katonák ilyen tettekre vetemedtek az ukrajnai háborúban, hanem hogy erre hivatalos parancsot kaptak tisztjeiktől (azok pedig legfelülről), ráadásul utána még kitüntetést is átvehették "hősies alaposságukért". Mert az ilyesmihez kell áll ám a hősiesség. Ahogy Putyin fogalmazott, a 64. lövészdandár katonái: "határozottan, bátran, magas szakmai színvonalon teljesítettek". Mert ezek szerint lehet civileket, nőket és gyerekeket "magas szakmai színvonalon" gyilkolni és ez bátor tettnek minősül. Szerintük legalábbis.
forrás: nytimes.com
A gazemberség érdemérem ebben a háborúban még biztosan többször átadásra kerül, mert valódi haditettekért nem tudnak kitüntetéseket átadni az oroszok. Bár hadseregük sokszorosa az ukránnak és még fejlettebb is technikailag, nem tud fölénybe kerekedni a sokkal kisebb ukrán haderővel szemben. Igaz, hogy a nyugati országok modern eszközökkel támogatják Ukrajnát, ám akkor is a világ elvben második legerősebb hadseregével állnak szemben. És lényeges: nem ők támadtak Oroszországra, hanem az orosz katonák rohanták le az ő hazájukat.
A jövő nagy kérdése: mit tesz majd Putyin lehetséges utódja, ha annyira elhúzódik a háború, hogy a Kreml urának egy időre gyógykezelésre kell visszavonulnia. A politikai ügyek irányítója úgy tűnik, Nyikolaj Patrusev lesz, a nemzetbiztonsági tanács feje, Putyin régi kollégája (a KGB-s időből) és bizalmas barátja.
Akárhogyan is végződik ez a háború - Kelet-Európára való átterjedéssel, atomháborúval, elhúzódó harcokkal, esetleg közeli békével - egy dolog már most biztos: erkölcsi értelemben a nácik óta nem vesztett akkorát hadsereg, mint az orosz és a második világháború óta nem nyert akkora mértékben mint az ukrán. Többek közt az ilyen megdöbbentő aljasságok miatt, mint amilyen a bucsai vérengzés volt.