A Tettrekészek (vagy Hajlandóak) Koalíciója (coaltion of the willing) 17 szankciós-csomag és három esztendőnyi szakadatlan próbálkozás után is rendületlenül hisz abban, hogy a világ 10. legerősebb gazdaságát az orosz gazdaságot képesek lesznek kereskedelmi-gazdasági büntető embargókkal meggyengíteni. Holott ezek nyilvánvalóan nem érik el hatásukat, ahogyan ez Peszkov szombati reakciójából is kiderült.
De felvetődik a kérdés: miért is nem hatnak ezek az orosz gazdaságra azon túlmenően, hogy némileg nyilván visszavetették az orosz GDP-t és pénzügyileg is ártottak Putyin országának. Miért lehet az, hogy bár érezhető visszaesés mégsem gyengült meg igazán az orosz állam.
Az okok pontokba szedve a következők:
a) Oroszország már a háború kezdetén átállt az önellátó hadigazdálkodásra, a számára szükséges termékek legalább 70-80 százalékában.
b) a nyugati szankciókat folyamatosan kijátszák az oroszok és különböző harmadik országok felhasználásával továbbra is képesek hozzájutni a nyugati termékekhez
c) Oroszország szinte mindent be tud szerezni Kínától és más ázsiai partnerektől ami a fennmaradó 20-30% hoz kell neki. Így gazdasága működtetéséhez és szintentartásához folyamatos az ellátása. Ebben Kína mellett Észak-Korea illetve saját szövetségrendszere, a CSTO is segítségére van.
d) a BRICS államokkal jòl működik Oroszország partnersége. Ez a szervezet a globális GDP 26%-át produkálja jelenleg, ami 28 - 30 ezer milliárd dollárt jelent. Az utóbbi években folyamatosan közelítettek a G7 országok 46 ezer milliárdos teljesítményéhez (ebből az USA egyébként 27 ezer milliárdot tesz ki).
A kép forrása: kiszamolo.hu
A valódi megoldás Oroszország gazdaságának meggyengítésére az orosz olajkereskedelem blokkolása lenne globálisan. AZT valóban megérezné az orosz gazdaság és életszínvonal sőt maga Vlagyimir Putyin is.
Kérdés azonban meglépik e valaha egyáltalán? Mindenesetre ez a lépés csak és kizárólag az Egyesült Államok aktív részvételével lehet hatékony.